27 Şubat 2021

İHA Tasarımı Nasıl Yapılır

Günümüzde birçok kişi veya kuruluş farklı amaçlarla iha tasarımı yapmayı amaçlamaktadır. Bu sadece mesleği havacılık olanların bir meşgalesi olmaktan çıkmıştır. Yarışmalara katılacak öğrencilerden hobi olarak yapan insanlara kadar geniş bir kitlenin ilgi alanına girmektedir. Tabi ki her tasarım için olduğu gibi bunun için de bilinmesi ve izlenmesi gereken bir takım kurallar vardır. Bizler de sizlere sitemizin bu kategorisinde adım adım iha tasarımı yapılışından bahsedeceğiz. Hazırlayacağımız bu rehber a’dan z’ye herkese hitap edecek şekilde olacak. Bu makalemizde ise sizlere İHA’nın ne anlama geldiğini, iha tasarımı hakkında genel bilgileri ve kullanılabilecek bazı referans kaynakları aktarıyor olacağız.

İHA Ne Anlama Gelmektedir

İHA kelimesi insansız hava aracı ifadesinin kısaltılmış şeklidir. Sanayileşmede endüstri 5.0’a geçilmesiyle birlikte havacılık alanında İHA teknolojisinin önemi artmıştır. Önceden sadece gözetleme amacıyla kullanılan bu teknoloji günümüzde artık muharip amaçlı da kullanılmaktadır. Ayrıca İHA’lar bu amaçlar dışında diğer birçok alanda da kullanılabilmektedir. İHA’larla yapılabilen bazı görevler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Bilimsel araştırmalar
 • Yangın söndürme
 • Uzaktan algılama
 • Keşif ve gözetleme
 • Taşımacılık
 • Arama – kurtarma faaliyetleri
 • Askeri saldırılar

Bilimsel araştırmalar görevinde kullanılan İHA’lar insanlı hava araçlarıyla yapılamayacak araştırmalarda kullanılırlar. Örneğin kasırganın bilimsel incelemesi için Aerosonde insansız hava aracı sistemi kullanılmaktadır. Bu sistem insanlı sistemlerin aksine kasırga içine girerek gerekli verileri anlık olarak ilgili merkeze gönderebilir.

Havacılık - Aerosonde - Bilimsel Araştırma İHA
Aerosonde – İHA Tasarımı

İHA’ların en çok kullanıldığı görevlerden biri de askeri amaçlı görevlerdir. Bu görev türünde taktik İHA’dan kamikaze türüne kadar birçok sınıf mevcuttur. Ülkemizde de askeri amaçlı insansız hava araçları geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam edilmektedir. STM tarafından geliştirilen Alpagu kamikaze İHA bu görev türüne verilecek güzel örneklerden biridir.

Havacılık - Alpagu - Kamikaze İHA
Alpagu – İHA Tasarımı

Biz bu makalemizde iki görev için açıklama ve örnek verdik. Diğer görev türleri için açılama ve örneklere çeşitli havacılık kaynaklarından ulaşabilirsiniz.

İHA Tasarımı Hakkında Genel Bilgiler

Yukarıdaki başlıkta bahsettiğimiz görevleri icra edecek insansız hava araçlarını tasarlamanın hem ortak hem de birbirinden ayrılan yönleri bulunmaktadır. Bu sebeple iha tasarımı yaparken en önce yapmamız gereken şey ne için tasarım yapacağımıza karar vermektir. Çünkü tasarım sürecimizde bize en çok yön verecek husus belirlediğimiz görev ve amacımız olacaktır. Mesela bir yarışmayı kazanmak için tasarlanmış İHA ile seri üretime sokulacak askeri amaçlı İHA’nın tasarım yönetim süreçleri birbirinden farklı olacaktır. Zira ilkinde amaç sadece yarışmayı kazanmaktır ve bir adet veya yedeğiyle birlikte maksimum iki adet üretilecektir. Bu sebeple üretim yöntemi, kullanılacak malzemelerin fiyatı diğeri kadar önem arz etmeyecektir. Ancak seri üretime girecek bir İHA yapılacağı vakit bu sefer üretim yöntemi, kullanılacak malzemelerin fiyatından kolay tedariğine kadar hepsi büyük önem kazanacaktır.

Görev ve amacımız güzel bir şekilde tespit edildikten sonra iha tasarımı sürecimize başlayabiliriz. Bu süreç kavramsal, ön ve detay iha tasarımı olmak üzere üç aşamadan oluşacaktır.

Kavramsal Tasarımın Aşamaları

Kavramsal iha tasarımı, yapacağımız İHA’nın genel hatlarıyla şekillendirileceği bölümdür. Kavramsal tasarımı yaparken izlenecek adımlar aşağıda sıralanmaktadır.

 1. Görev tanımı
 2. Temel görev gereksinimleri ve tasarım özellikleri
 3. Benzer model çalışması
 4. Boş ağırlık tahmini
 5. Görev yükü analizi
 6. Önem faktörü analizi
 7. Uçak konfigürasyonu
 8. Kanat konfigürasyonu
 9. Kuyruk konfigürasyonu
 10. Gövde konfigürasyonu
 11. İniş takımı konfigürasyonu
 12. İtki konum konfigürasyonu
 13. 3D konsept tasarımı

Ön Tasarımın Aşamaları

Kavramsal iha tasarımı bittikten sonra ön tasarıma başlayabiliriz. Bu aşamada İHA’mızın boyutları netleşmeye başlayacak ve son hale yakın bir model ortaya çıkacaktır. Ön tasarımı ise aşağıdaki adımlar izleyerek tamamlayacağız.

 1. Kanat geometrisi
 2. Gövde geometrisi
 3. Kuyruk geometrisi
 4. Güç sistemi
 5. Aerodinamik
 6. Otonom sistemi
 7. Üretim yöntemleri
 8. 3D ön tasarımı

Ön tasarımdan sonra detay tasarıma başlanacak ve bu tasarım aşamasında İHA’mızın üretime hazır son hali oluşturulacaktır.

Anlatılan tüm bu tasarım süreçlerinin örnekleriyle birlikte detaylı açıklaması sitemizin iha tasarımı kategorisinde bulunmaktadır. Sizler de kendi İHA tasarımınızı bu adımları aşama aşama uygulayarak yapabilirsiniz.

Ancak bu aşamaları anlayarak uygulayabilmek ve kendi İHA tasarımımızı yapabilmek için genel uçak bilgisine sahip olmalıyız. Bu genel bilgileri de yine sitemizin bu kategorisinden sizlere aktarıyor olacağız.

İHA Tasarımı Yapılırken Kullanılabilecek Referans Kaynaklar

Günümüzde havacılık ve iha tasarımı ile ilgili birçok referans kaynak bulunmaktadır. Bizler de sizlere bu makaleleri hazırlarken hem kendi birikimlerimizden hem de bu referans kaynaklardan faydalandık. Ve bu kaynakları kıymetli okuyucularımızın da görmesini istediğimizden aşağıdaki listede paylaştık. Bu liste bizler yeni kaynaklara ulaştıkça güncelleneceğinden takipte kalmayı unutmayın.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Takipte Kal

1,561TakipçilerTakip Et
1,921TakipçilerTakip Et
1,000AboneAbone Ol
- Reklam -

En Son Haberler